علت تغییر رنگ تصویر دوربین مداربسته

مشکل رایجی که در بلند مدت برای دوربین های مداربسته رخ می‌دهد تغییر رنگ تصویر دوربین مداربسته است. سیاه سفید شدن تصویر، قرمز شدن و یا ایجاد هاله بنفش از موارد شایع تغییر رنگ دوربین مداربسته است که در این مقاله به اختصار یه آن می‌پردازیم.

مشکلقرمز شدن تصویربنفش شدن تصویرسیاه سفید شدن تصویر
علت خرابی کابل تصویر یا کابل VGA آپدیت نکردن سیستم عامل فعال بودن سنسور مادون قرمز است
علت تنظیمات تنظیمات ذرات گرد و غبار
علت خراب بودن قطعات فیلتر IR بازتاب نور به لنز
دلایل تغییر رنگ تصویر دوربین مداربسته

علت سیاه سفید شدن تصویر دوربین مداربسته

امروزه دوربین های مداربسته سیاه و سفید جای خودشان را به دوربین های رنگی داده اند زیرا اهمیت استفاده از دوربین های رنگی به منظور مشاهده دقیق تر جزییات و شناسایی سارقین بسیار بالا رفته تا جایی که برخی برند ها شروع به تولید دوربین مداربسته دید در شب رنگی کرده اند. اما گاهی دوربین مداربسته رنگی نیز سیاه و سفید می‌شود که علت این تغییر رنگ دوربین مداربسته را باهم بررسی می‌کنیم.

۱-فعال بودن سنسور مادون قرمز

ممکن است علت تغییر رنگ دوربین مداربسته روشن شدن نور مادون قرمز با وجود نور و روشنایی کافی باشد. مادون قرمز در شب و در نور کم فعال می‌شود تا تصویر بهتری را به مانیتور برساند. علت می‌تواند کثیف بودن لنز دوربین مداربسته ویا هنگ کردن دوربین باشد

که با شروع مجدد دستگاه می‌توان علت تغییر رنگ دوربین مداربسته را از بین برد.

۲-ذرات گرد و غبار

از دیگر دلایل تغییر رنگ تصویر دوربین مداربسته وجود گرد و غبار موجود در هوا است. نشست گرد و غبار بر روی لنز ایجاد نقطه های سفید کرده و تصویر بدست آمده را خراب می‌کند برای رفع آن نیز باید از متخصصین این کار کمک بگیرید.

۳-بازتاب نور به لنز

گاهی ممکن است زاویه دوربین مداربسته یا بزرگنمایی آن در حدی باشد که باعث بازتاب نور به دوربین بشود که این بازتاب در تغییر رنگ دوربین مداربسته موثر است و درنتیجه نصب غیر اصولی رخ می‌دهد.

سیاه و سفید شدن تصویر دوربین مداربسته
سیاه و سفید شدن تصویر دوربین مداربسته

علت بنفش شدن تصویر دوربین مداربسته

گاهی تصویر با هاله از رنگ بنفش برای ما نمایش داده می‌شود برای رفع آن می توان به موارد زیر را بررسی کرد.

۱-آپدیت کردن سیستم عامل

ممکن است علت تغییر رنگ دوربین مداربسته نبود ورژن جدیدی از سیستم عامل دستگاه باشد که با بروز رسانی این مشکل برطرف خواهد شد.

۲-تنظیمات اشتباه دوربین

گاهی تغییر اشتباه تنظیمات باعث بنفش شدن دوربین مداربسته می‌شود برای رفع آن تنظیمات را به حال پیش فرض در آورده تا مشکل رفع شود.

۳-فیلتر IR

وظیفه این فیلتر مسدود کردن نور مارون قرمز است که گاهی این فیلتر علت تغییر رنگ تصویر دوربین مداربسته است که با خاموش و روشن کردن دستگاه یا تغییر تنظیمات به حالت پیش فرض، مشکل رفع می‌شود.

بنفش شدن تصویر دوربین مداربسته
بنفش شدن تصویر دوربین مداربسته

علت قرمز شدن دوربین مداربسته

قرمز شدن دوربین مداربسته که از دیگر مشکلات رایج دوربین مداربسته است را باهم بررسی می‌کنیم.

۱-خرابی کابل تصویر یا کابل VGA

در صورت اتصال نادرست و یا اختلال در این کابل ها ممکن است تصویر نیز دچار اختلال بشود و به رنگ قرمز در بیاید که در مرحله اول باید کابل ها از نظر سلامت و عدم پوسیدگی و در مرحله دوم نصب صحیح بررسی کنیم .

۲-تنظیمات

باز هم تنظیمات نادرست می‌تواند باعث تغییر رنگ دوربین مداربسته شود. تنظیمات را به حالت پیش فرض در بیاورید.

۳-خراب بودن قطعات

خراب بون برد دستگاه ، ICR و یا ccd باعث قرمز شدن تصویر آیفون تصویری می شوند که در صورت تعویض آن ها تصویر به حالت قبل بر می‌گردد.

قرمز شدن تصویر دوربین مداربسته
قرمز شدن تصویر دوربین مداربسته

جمع بندی

دلایل تغییر رنگ تصویر دوربین مداربسته را باهم بررسی کردیم مشاهده کردید که رایج ترین مشکل، در تنظیمات دستگاه و نصب غیر تخصصی بود. اما بهتر است قبل از اینکه دست به کار رفع عیب دوربین مداربسته خود شوید از متخصصین این کار مشاوره بگیرید.

کارشناسان کوماکس تصویر سال هاست کار تعمیر و نصب دوربین مداربسته در تهران را به صورت تخصصی و با گارانتی انجام می‌دهند شما عزیزان می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان و یا در صورت نیاز حضور متخصص در محل شما با شماره های موجود در سایت تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد کنید

شما می توانید از برچسب ها و ویژگی های <abbr title = "HyperText Markup Language "> HTML </ abbr> استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*